Dziś mamy 17 października 2021, niedziela, imieniny obchodzą:
26 września 2021

Jakie obowiązki ma właściciel psa? O tych zasadach nie można zapomnieć

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

To na właścicielu czworonoga spoczywa odpowiedzialność za# swojego pupila. Pamiętajmy, że konsekwencje zdarzeń z udziałem zwierząt mogą być tragiczne zarówno dla nich, jak i dla osób postronnych.

Policjanci apelują o dołożenie wszelkich starań i wykazanie szczególnej troski, aby ich pupile nie pozostawały bez opieki, a w szczególności nie biegały bez nadzoru po terenach ogólnodostępnych i uczęszczanych przez inne osoby. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe, w tym psy, są zobowiązane, pod rygorem odpowiedzialności prawnej, do zachowania bezpieczeństwa i środków ostrożności. Ponoszą też pełną odpowiedzialność za zachowanie swoich zwierząt.

Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń. Nie zachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

Aby uniknąć opisanych powyżej sytuacji zwracamy się z apelem o zachowanie ostrożności i zastosowanie się do poniższych rad:

  • w trakcie spaceru trzymajmy swojego pupila na smyczy, jeśli pies, może być szczególnie niebezpieczny – właściciel ma obowiązek przestrzegania maksymalnych środków ostrożności, tj. trzymania psa na smyczy i w kagańcu,
  • nie wypuszczajmy psów z domu bez opieki, nie zwalniajmy ich ze smyczy w miejscach publicznych,
  • nie pozwólmy, aby zwierzęta przebywały w miejscach zabaw dla dzieci,
  • pamiętajmy o obowiązku szczepień swojego psa,
  • zabezpieczmy odpowiednio ogrodzenie posesji, jak i kojec, w którym zwierzę się znajduje, tak aby nie mógł się przez nie przedostać.

Policjanci apelują do właścicieli czworonogów o odpowiedzialne postępowanie ze zwierzętami i odpowiednia opiekę nad nimi. W szczególności zwracanie uwagi na właściwe zabezpieczenie kojców, ogrodzeń oraz aktualne szczepienia ochronne. Przypominamy przy okazji, że łańcuch na którym uwiązany jest pies musi mieć co najmniej 3 metry długości.

Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Szkody, które czynią psy, wynikają z błędów popełnianych przez ludzi - np. chowanie nieodpowiedniej rasy psa w domu, nieprzestrzeganie szczepień, niewłaściwe warunki bytowe dla psa, brak szkoleń i dyscypliny. Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii!

Materiał: KPP w Chojnicach 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!