Dziś mamy 27 czerwca 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:
16 maja 2022

I Chóralny Konkurs Pieśni Maryjnej. Kilkugodzinne przesłuchania zespołów

fot. Marcin Jarzembowski - diecezja bydgoska

fot. Marcin Jarzembowski - diecezja bydgoska

Żeński Chór Kameralny „Iuvenes Corda” z# Białegostoku pod dyr. Anny Olszewskiej zdobył Złote Pasmo i Grand Prix I Chóralnego Konkursu Pieśni Maryjnej w podbydgoskim Niemczu.

Kilkugodzinne przesłuchania zespołów mieszanych i jednorodnych odbywały się w kościele NMP Wspomożycielki Wiernych. Uczestnicy przyjechali m.in. z Katowic, Łochowa, Nakła nad Notecią i Świecia.

Sama idea zorganizowania konkursu zrodziła się w sercu Nataszy Nowosadko. – Było to jesienią 2021 roku, kiedy do chóru, który prowadzę, dołączyli nowi wykonawcy. Świadoma tego, że oprócz wspólnej pracy nad harmonią, ważne jest budowanie wspólnoty, przedstawiłam chórzystom pomysł. Udało się i jak na pierwszy raz było fantastycznie – dodała Natasza Nowosadko.

Zaproszenie skierowane zostało do chórów amatorskich i parafialnych. Każdy z zespołów musiał zaprezentować wybrane przez siebie pieśni religijne a cappella, w tym co najmniej jeden o tematyce maryjnej. W repertuarze znalazły się zarówno kompozycje muzyki dawnej, jak i dzieła współczesnych twórców. Do grona jury zaproszeni zostali znani dyrygenci bydgoskiego środowiska muzycznego: profesor uczelni dr hab. Benedykt Odya, dr Agnieszka Sowa i mgr Justyna Narewska.

Ogólnopolskie wydarzenie zwieńczyła Msza św. Po niej zostały ogłoszone wyniki, a obecni w świątyni mogli wysłuchać koncertu laureatów. – Gratuluję tej pięknej inicjatywy. Dziękuję wszystkim chórom i organizatorom, że „porwali nas” do głoszenia chwały Bogu w taki sposób – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, który spotkał się z laureatami. – Będziemy to dzieło kontynuowali – dodał gospodarz i proboszcz ks. kan. Mirosław Goślinowski. – Jestem przekonana, że muzyka chóralna jest zjawiskiem wspólnotowym. Łączy nie tylko samych wykonawców, ale i jej słuchaczy. A jeśli do tego stanowi element modlitwy, to tym bardziej warto o nią zabiegać – podsumowała Natasza Nowosadko, dyrygentka chóru parafialnego w Niemczu.

Materiał: Marcin Jarzembowski - diecezja bydgoska 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!