Dziś mamy 17 października 2021, niedziela, imieniny obchodzą:
12 sierpnia 2021

Astrobazy na wakacje. Odkrywanie tajemnic kosmosu

Młodzież w astrobazie w Złejwsi Wielkiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Młodzież w astrobazie w Złejwsi Wielkiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Odkrywanie tajemnic kosmosu na sierpniowym niebie to atrakcja#, jaką umożliwiają szkolne obserwatoria astronomiczne, zbudowane dzięki środkom unijnym przekazanym przez samorząd województwa. Część spośród czternastu nowoczesnych astrobaz zaprasza na obserwację gwiazd także w czasie wakacji. Dziś (12 sierpnia) wspólne podziwianie podniebnych konstelacji możliwe będzie w obiektach w Radziejowie i Dobrzyniu nad Wisłą (powiat lipnowski).

- Kujawsko-Pomorskie to jedyny region nie tylko w Polsce, ale i w Europie, w którym na tak małej powierzchni, jaką jest obszar województwa, działa sieć czternastu, w pełni wyposażonych, obserwatoriów astronomicznych. Cieszę się, że wśród miłośników nieba jest wiele młodych osób, które pod okiem nauczycieli-pasjonatów obserwują odległe układy gwiazd, podtrzymując astronomiczne tradycje naszego regionu – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Wieczór w Radziejowie i Dobrzyniu nad Wisłą
Wieczorne obserwacje Układu Słonecznego oraz obiektów "głębokiego kosmosu" możliwe są w każdy wtorek i czwartek od godziny 20 w Radziejowie. Dziś (12 sierpnia) obserwatorium proponuje mieszkańcom wspólne oglądanie Roju Perseidów. Astrobaza w Dobrzyniu nad Wisłą (powiat lipnowski) i Dobrzyński Dom Kultury „Żak” zapraszają natomiast na „Noc spadających gwiazd”, która o godzinie 18 rozpocznie się na przystani przy ulicy Zjazd. Wydarzeniu poza obserwacjami towarzyszyć będą astronomiczne zabawy, ognisko oraz konkurs.


Drzwi swoich obserwatoriów przed zainteresowanymi astronomią otwierają w wakacje także:

Jabłonowo Pomorskie (powiat brodnicki) – w każdą środę w godzinach 20-22
Brodnica - w każdy poniedziałek w godzinach 20-22
Żnin – w wtorki i piątki o godzinie 22 (w zależności od pogody).

Wspieramy młodych obserwatorów nieba
Kujawsko-pomorska sieć astrobaz powstała, dzięki realizacji marszałkowskiego projektu finansowanego ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Poza wymienionymi, swoje obserwatoria mają także:

Inowrocław
Gniewkowo (powiat inowrocławski)
Golub-Dobrzyń
Gostycyn (powiat tucholski)
Rypin
Unisław (powiat chełmiński)
Kruszwica (powiat inowrocławski)
Świecie
Zławieś Wielka (powiat toruński).

Urząd Marszałkowski od trzech lat realizuje program „Niebo nad astrobazami", w ramach którego uczniowie w czasie roku skzolnego uczestniczą w zajęciach dodatkowych m.in. astrografii i wykorzystywania matematycznych metod w informatyce i astronomii, a także warsztatów programowania i zajęć w ramach kół astronomiczno-geograficznych. W 2020 roku z takich lekcji skorzystało ponad tysiąc uczniów.

Materiał: Departament Edukacji i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!