Dziś mamy 16 czerwca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:
05 czerwca 2024

Obowiązek wprowadzenia standardów. Ochrona małoletnich

fot.  Powiat Bydgoski

fot. Powiat Bydgoski

Przypominamy o obowiązku wprowadzenia standardów ochrony małoletnich do #15 sierpnia br.!

15 lutego 2024 r. weszły w życie zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. W tytule ustawy pojawia się dodatkowo "ochrona małoletnich" (brzmi on teraz: ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich).

Wypracowanie nowych przepisów było reakcją na śmierć małego Kamilka z Częstochowy, który wychowywany był w dysfunkcyjnej rodzinie, gdzie ojczym przez lata za przyzwoleniem swojej partnerki katował fizycznie małoletniego.

Wprowadzenie standardów dotyczy różnych obszarów aktywności i usług. Obowiązek obejmuje także podmioty sportowe, kulturowe niezależnie od formy prawnej (stowarzyszenia, fundacje, UKS-y, spółki, jednoosobowa działalność gospodarcza).

Dotyczy nie tylko klubów sportowych startujących w rozgrywkach, ale także podmiotów prowadzących działalność dla dzieci, w tym nauki pływania, zajęcia gimnastyki, zajęcia ogólnorozwojowe, animatorzy itd.

Standardy muszą zawierać szereg regulacji, dostosowanych do specyfiki działania podmiotu oraz skali jego działalności. To nie tylko opracowanie dokumentu, ale także jego wdrożenie, szkolenie personelu, szkolenie dla dzieci i ich rodziców czy opiekunów. Ważny jest także dalszy etap, w tym ich ewaluacja, prowadzenie dokumentacji, wyznaczenie w podmiocie osób odpowiedzialnych.

Więcej informacji:

- https://publicystyka.ngo.pl/zostaly-4-miesiace-pamietaj-o...

- https://standardy.fdds.pl/standardy

- https://owes.instytutsprawobywatelskich.pl/.../standardy.../

Materiał: Powiat Bydgoski

Oceń artykuł: 6 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!