Dziś mamy 25 maja 2024, sobota, imieniny obchodzą:
28 marca 2023

Wspomnienie o Piotrze Zielińskim. "Dobrze zasłużył się Ojczyźnie"

fot. pow.

fot. pow.

Z kolegą Piotrem, poznałem się w połowie 1980 roku w Zakładzie #Zegarmistrzowskim śp. Stefana Kosiedowskiego w Nakle, gdzie przez cały czas trwania stanu wojennego był tam zlokalizowany punkt kontaktowy dla działaczy antykomunistycznej opozycji. Piotr angażował się w budowanie struktur „Solidarności” pracowniczej – nauczycielskiej, ja natomiast włączyłem się w tworzenie „Solidarności Chłopskiej”, a po zjednoczeniu ruchu związkowego „NSZZ RI Solidarność”. Piotr Zieliński był nauczycielem zawodu w Zespole Szkół Zawodowych w Nakle.

Z chwilą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, należał do nielicznego grona działaczy, którzy natychmiast, bez względu na rodzaj represji i szykan postanowili prowadzić dalszą walkę w podziemiu. W tym czasie priorytetowymi celami działania było udzielenie natychmiastowej i wszechstronnej pomocy internowanym i skazanym z przyczyn politycznych oraz ich rodzinom. Równolegle z tym było utrzymanie świadomości społecznej wypracowanej w uprzednim okresie, aby nie dać znów się wepchnąć przez reżim do łagrów, czego dowodem były powstające w podziemiu zespoły redakcyjne, poligraficzne, punkty kolporterskie i niezależne wydawnictwa. Kolega Piotr Zieliński bardzo skutecznie angażował się we wszystkich z wymienionych powyżej form opozycyjnej działalności. Przez całą dekadę lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia prowadził ożywiony kolportaż niezależnych publikacji – pism ulotnych, biuletynów i książek, bardzo często współpracując ze mną w tym zakresie.

Zorganizował w Nakle bazę poligraficzną dla zespołu „Solidarności” nauczycielskiej. Początkowo wykonał prototyp powielacza hektograficznego na bazie wyżymaczek gumowych od pralki „Frania”. Następnie, w późniejszym okresie otrzymał ode mnie profesjonalny powielacz hektograficzny, a krótko po tym, dokonał przerzutu innego powielacza - elektrycznego z Zakładu Zegarmistrzowskiego Stefana Kosiedowskiego dla Tadeusza Samselskiego, który otrzymaliśmy z Brus. Parokrotnie przekazywałem koledze Piotrowi kalki hektograficzne i woskowe oraz oryginalną farbę drukarską na potrzeby podziemia.

W swoim mieszkaniu na Placu Konopnickiej w Nakle, posiadał bez zezwolenia amatorską radiostację, za pomocą której prowadził kontrwywiadowczy nasłuch na tzw. zastrzeżonych pasmach.

Po zabójstwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w nocy wraz z śp. Zdzisławem Szczepańskim, na Krzyżu Misyjnym przed Kościołem p.w. Św. Stanisława w Nakle umieścił tablicę w formacie cmentarnej oraz był współorganizatorem pierwszej wystawy o ks. Jerzym w naszym Kościele.

Brał udział w rajdach „Szlakami martyrologii Narodu Polskiego”, zabierając ze sobą małoletniego wtedy syna śp. Stanisława. Co miesiąc jeździł do Bydgoszczy na Mszę Św. w intencji Ojczyzny do Kościoła O.O. Jezuitów. Współtworzył Duszpasterstwo nauczycielskie i Komitet Obywatelski „Solidarność”, a po transformacji ustrojowej miał udział w reaktywowaniu NSZZ „S” w swojej Szkole. W omawianym okresie z kolegą Piotrem Zielińskim spotykałem się zadaniowo setki razy i nie tylko w mojej ocenie należał do grona najbardziej oddanych sprawie i zasłużonych działaczy, umocowanych na wyższym stopniu wtajemniczenia i zarządzania.

Dobrze zasłużył się Ojczyźnie, pozostając w naszej pamięci.

Materiał: Tadeusz Jakubek

Oceń artykuł: 11 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!