Dziś mamy 16 czerwca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:
27 lutego 2023

Uroczyste otwarcie strzelnicy pneumatycznej. Dla szkolenia funkcjonariuszy i młodzieży

fot.  por. Wojciech Górski, kpt. Agnieszka Wollmann

fot. por. Wojciech Górski, kpt. Agnieszka Wollmann

Przy koronowskiej jednostce penitencjarnej powstała strzelnica# pneumatyczna, która będzie wykorzystywana do szkolenia funkcjonariuszy i młodzieży. Uroczyste otwarcie strzelnicy odbyło się z udziałem Kajetana Rajskiego, Pełnomocnika Dyrektora Generalnego Służby Więziennej do spraw edukacji prawnej i proobronnej młodzieży.

Uroczyste otwarcie
W uroczystości otwarcia strzelnicy pneumatycznej przy Zakładzie Karnym w Koronowie udział wziął Kajetan Rajski - Pełnomocnik Dyrektora Generalnego Służby Więziennej ds. edukacji prawnej i proobronnej młodzieży, Ireneusz Stachowiak - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pułkownik Andrzej Gniot - Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Bydgoszczy, a także przedstawiciele lokalnych szkół średnich oraz ich uczniowie.

Podczas otwarcia strzelnicy funkcjonariusze Służby Więziennej omówili dotychczasowe oddziaływania w środowisku lokalnym z zakresu edukacji proobronnej i profilaktyki zachowań przestępczych wśród młodzieży realizowanych przez Zakład Karny w Koronowie. Zbrojmistrz koronowskiej jednostki przybliżył uczestnikom użytkowane uzbrojenie przez Służbę Więzienną oraz omówił broń pneumatyczną będącą na wyposażeniu strzelnicy.

Kajen Rajski, Pełnomocnika Dyrektora Generalnego Służby Więziennej do spraw edukacji prawnej i proobronnej młodzieży odczytał list Skretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Michała Wosia, w którym Wiceminister Sprawiedliwości podkreślił, że "Obecnie znajdujemy się w sytuacji, gdzie każdy z nas, od najmłodszych lat, powinien być przygotowany do obsługi broni i obrony Ojczyzny. Dlatego tak ważne jest, by wśród młodzieży, w ramach edukacji proobronnej i patriotycznej, podejmować projekty, któe będą miały na celu rozwijać umiejętności strzeleckie pod nadzorem i opieką wykwalifikowanych funkcjonariuszy".

Ppłk Tomasz Korytowski, Dyrektor Zakładu Karnego w Koronowie odczytał list Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, gen. Jacka Kitlińskiego, w którym dyrektor generalny pogratulował inicjatywy otwarcia nowej strzelnicy pneumatycznej oraz złożył podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym za jej powstanie oraz życzył, aby umiejętności strzeleckie zawsze pozostawały jedynie sportową pasją.

Kajetan Rajski w swoim przemówieniu zaakcentował istotność edukacji proobronnej młodzieży dla obronności kraju w szczególnym okresie rocznicy agresji militarnej Rosji na Ukrainę.

Po części prelekcyjnej nastąpił pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów IV klasy Liceum Ogólnokształcącego w Koronowie. Kolejno nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, które umożliwiło uczestnikom dokonanie pierwszych oficjalnych strzelań w nowym obiekcie.

O strzelnicy
Strzelnica pneumatyczna przy Zakładzie Karnym w Koronowie powstałą z myślą zarówno o funkcjonariuszach jak i partnerach jednostki. To w tym miejscu będą odbywały się szkolenia z zakresu obsługi broni, technik i postaw strzeleckich. Uczestnicy strzelań będą mogli sprawdzić swoje umiejętności na trzech stanowiskach strzeleckich wyposażonych w elektroniczne wyciągi, profesjonalny kulochwyt i system monitoringu pozwalający na bieżące kontrolowanie trafień. Oprócz broni pneumatycznej strzelnica jest wyposażona także w elektroniczny trenażer pozwalający na symulowanie różnych zjawisk podczas strzelania, w tym odrzutu, czy warunków pogodowych. Każde strzelanie będzie poprzedzone wykładem o bezpiecznym użytkowaniu broni w specjalnie przeznaczonej do tego sali dydaktycznej.

Lekcje od Służby Więziennej
Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Koronowie są bardzo aktywni w zakresie kształtowania przyszłych postaw proobronnych i patriotycznych wśród młodzieży. Służba Więzienna wychodzi naprzeciw trudnym czasom, w których część wychowania przejął internet, który często niesie ze sobą niebezpieczny przekaz dla swoich odbiorców w zakresie społecznie pożądanych postaw. Funkcjonariusze Służby Więziennej pokazują młodzieży jak potrafi skończyć się brak wytrwałości, dyscypliny, cierpliwości i pogoń za szybkimi pieniędzmi, czy to jak kończą osoby, które gloryfikują pozytywny wpływ narkotyków lub alkoholu i mówią, że są smakoszami lub koneserami używek.

Od dłuższego czasu funkcjonariusze Zakładu Karnego w Koronowie zapraszają uczniów zarówno liceów jak i techników, studentów prawa, psychologii, resocjalizacji. Podejmują rozmowy o więziennictwie, następstwach naruszania prawa, budują świadomość w zakresie funkcjonowania państwa.

Nowopowstała strzelnica będzie kolejnym narzędziem wspierającym organizowane zajęcia edukacyjne dla młodzieży. Pozwoli na możliwość większego zainteresowania młodzieży kwestiami obronnymi kraju i budowania autorytetu służby mundurowej w oparciu o kompetencje i świadomą obecność wśród społeczeństwa.

Materiał: por. Wojciech Górski, kpt. Agnieszka Wollmann

Oceń artykuł: 9 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!