Dziś mamy 2 października 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:
06 czerwca 2023

Skarga na burmistrza jest bezzasadna! Czego dotyczyła?

fot. Urząd Solec Kujawski

fot. Urząd Solec Kujawski

Rada Miejska w Solcu Kujawskim uznała skargę na burmistrza Teresę Substyk za bezzasadną.

Podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej w Solcu Kujawskim, rada rozpatrywała skargę złożoną przez mieszkańca gminy na działalność burmistrza Teresę Substyk. Chodziło o to, że (zdaniem skarżącego) w wyniku przebudowy Placu Jana Pawła Il w Solcu Kujawskim i zmiany organizacji ruchu jest problem z parkowaniem samochodów osób niepełnosprawnych, a przez to pogorszy się ich dostęp do sklepu medycznego. Rada uznał skargę za bezzasadną.

Przed głosowaniem przedstawiono obszerne uzasadnienie. Przewodniczący Rady Miejskiej w Solcu Kujawskim Bartłomiej Czaki w dniu 5 kwietnia 2023 r. przekazał skargę do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, która to 11 kwietnia 2023 r. przeprowadziła postępowanie wyjaśniające i wysłuchała argumentów burmistrza Solca Kujawskiego.
W toku postępowania zastępca burmistrza Solca Kujawskiego Barbara Białkowska wyjaśniła, że:
- po rewitalizacji Placu Jana Pawła Il została wprowadzona nowa organizacja ruchu, w wyniku której dopuszczono wjazd i postój do 15 minut samochodów zaopatrzenia na czas załadunku i rozładunku, pojazdów służb miejskich oraz mieszkańców Placu Jana Pawła Il i rowerzystów;
- wyznaczone jedno miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych zgodnie z art. 12a ust. 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. Osoby niepełnosprawne posiadające kartę parkingową mają możliwość i pełne prawo do parkowania przy sklepie medycznym.

Dla bezpieczeństwa pieszych
Podkreślono również, że: – Dotyczy to też kierującego pojazdem, który przewozi osobę niepełnosprawną legitymującą się kartą parkingową. Organizacja ruchu, która została wprowadzona w 2019 roku, została zaakceptowana przez mieszkańców i przedsiębiorców. Chodziło o stworzenie miejsca bezpiecznego dla mieszkańców, którzy znajdują się na placu i w jego obrębie od strony wschodniej i zachodniej. Zmiana oznakowania dla przedsiębiorcy znajdującego się przy Placu Jana Pawła II pozwalająca na wjazd i postój o jakim mowa w skardze, która na dodatek ma być wyjątkiem w stosunku do innych przedsiębiorców zaburzy przyjętą organizację ruchu, zwiększy ruch pojazdów poruszających się po placu, w tym niekoniecznie klientów tego konkretnego punktu, a co za tym idzie zdecydowanie zmniejszy bezpieczeństwo pieszych.
Przypomniano, że zarówno radni, jak i burmistrz Solca Kujawskiego nadal otrzymują wiele skarg od mieszkańców Placu Jana Pawła II oraz sąsiadujących ulic, że ruch na rynku nadal jest bardzo duży, co stwarza ich zdaniem zagrożenie. Wprowadzenie kolejnego wyjątku umożliwiającego wjazd tylko pogorszy tą sytuacje. Utrudni również pracę Policji, która już teraz często interweniuje, nakładając mandaty na kierowców. Rewitalizacja Placu Jana Pawła II miała na celu zniwelowanie stopni na całym terenie, wyrównanie placu tak, aby poruszać się swobodnie i bezkolizyjnie. Zostały usunięte chodniki oraz krawężniki, które przy normalnej organizacji ruchu są bardzo potrzebne, zapewniając pieszym większe bezpieczeństwo.
Po zapoznaniu się z zarzutami zawartymi w skardze oraz wyjaśnieniami złożonymi przez przedstawicieli burmistrza Solca Kujawskiego, Komisja Skarg, Wniosków i Petycji uznała skargę za bezzasadną.

Komisja zaproponowała zmiany
Pomimo zajętego stanowiska, Komisja Skarg Wniosków i Petycji zaproponuje wprowadzenie kilku dodatkowych rozwiązań, które w pewnym stopniu będą mogły rozwiązać problem zgłoszony w skardze. Komisja zaproponowała:
– wytyczenie dodatkowych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych od strony północnej,
– umożliwienie rezerwacji miejsca parkingowego wyłącznie dla klientów sklepu medycznego (usługa dodatkowo płatna),
– wprowadzenie dodatkowych udogodnień dla klientów sklepu medycznego poprzez możliwość skorzystania z wózka inwalidzkiego oraz z wózków transportowych.
Po zapoznaniu się z zarzutami zawartymi w skardze, wyjaśnieniami burmistrza Solca Kujawskiego oraz stanowiskiem Komisji Skarg Wniosków i Petycji, Rada Miejska w Solcu Kujawskim skargę z dnia 4 kwietnia 2023 r. uznała za bezzasadną, nie dopatrując się w działalności organu wykonawczego gminy nieprawidłowości.

Burmistrz Substyk poinformowała radnych, że spotkała się z osobą, która złożyła skargę (właścicielką sklepu). Wyjaśniła skarżącej, że osoby niepełnosprawne mogą oznakowanym samochodem zatrzymać się przed sklepem. Jednakże gmina nie wyznaczy dodatkowego miejsca parkingowego dla klientów tego sklepu. Gdyby tak się stało, to ze względu na trwałość projektu (przebudowa placu) miejsce parkingowe byłoby bezpłatne, a to mogłoby rodzić konflikty z innymi przedsiębiorcami.
Krzysztof Popczyński

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!