Dziś mamy 16 czerwca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:
17 lipca 2023

Opłaty za śmieci. W której gminie mieszkańcy płacą najmniej?

fot. pixabay

fot. pixabay

Sprawdzamy, jak kształtują się opłaty za odbiór odpadów komunalnych w poszczególnych gminach powiatu bydgoskiego.

We wszystkich gminach powiatu bydgoskiego przyjęto zasadę, że miesięczna opłata za odbiór odpadów komunalnych pobierana jest od „głowy” mieszkańca. Obecnie w powiecie bydgoskim najniższe stawki „śmieciowe” płacą mieszkańcy gmin Sicienko 27 zł. Stawka ta obowiązuje do końca roku. Po przetargu może okazać się, że w przyszłym roku ona wrośnie.

Co istotne w większości gmin system się bilansuje tzn. pobrana opłata od mieszkańców wystarcza na opłacenie wywozu odpadów. Jednakże w gminach Białe Błota i Osielsko tak nie jest. Gmina Białe Błota dopłaca do systemu po 2 mln zł rocznie (w latach 2022 i 2023, czyli w sumie 4 mln zł). Podobnie jest w gminie Osielsko. Tam dopłatę ustalono na 10 zł do mieszkańca miesięcznie, co może w latach 2022-2023 przekroczyć 4 mln 248 tys. zł. Samorządy te pod koniec roku będą musiały przeprowadzić nowe przetargi i wiele wskazuje, że opłaty śmieciowe jeszcze wzrosną.

Samorządy powiatu bydgoskiego wprowadziły również ulgi. W gminie Sicienko rada przyjęła stawkę „podstawową” w wysokości 27 zł. Jednakże przyjęto również stawkę 24 zł miesięcznie od każdej następnej osoby w gospodarstwie powyżej 4 osób. W gminie Koronowo przyjęto ulgę dla „piątej i każdej następnej osoby” - 29 zł.

Ulgi są także za kompostowanie odpadów, a są one w poszczególnych gminach zróżnicowane od 50 gr do 7 zł (najwyższa ulga w Dąbrowie Chełmińskiej).

Opłaty za odpady niesegregowane są bardzo wysokie. Wynoszą one dwu, a nawet trzykrotność stawki za odpady segregowane. Czyli od 64 zł do 114 zł. Szczegółowe zestawienie podajemy w tabeli.

 


Porównanie stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w powiecie bydgoskim


Gmina Stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Selektywna zbiórka odpadów Nieselektywna zbiórka odpadów Rabat za kompostowanie
Powiat bydgoski
Białe Błota 32 zł 64 zł 3 zł
Dąbrowa Chełmińska 37 zł 74 zł 7 zł
Dobrcz 32 zł 96 zł 3 zł
Koronowo 34 zł i 29 zł 87 zł 4 zł
Nowa Wieś Wielka. Od 1 lipca 2023 r. 36 zł 108 zł 50 gr
Osielsko 33 zł 99 zł 6 zł
Solec Kujawski 38 zł 114 zł 2 zł
Sicienko 27 zł i 24 zł 70 zł 1 zł
Oceń artykuł: 25 19

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Monika, w dniu 27-07-2023 09:54:13 napisał:

    Cześć panowie, mam na imie Monika. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : https://bit.ly/profil-moni89-pl

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!