Dziś mamy 14 lipca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:
23 maja 2023

65. rocznica święceń kapłańskich. Jubileusz ks. kan. Tadeusza Zabłockiego

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

„W pokorze serca chciałbym podziękować dobremu# Bogu za dar kapłaństwa, który przez włożenie rąk kard. Stefana Wyszyńskiego, otrzymałem w gnieźnieńskiej katedrze” – podkreślił ks. kanonik Tadeusz Zabłocki.

Mieszkańcy Solca Kujawskiego, którym służył przez ponad pięćdziesiąt lat, dziękowali za jego służbę. – Chcemy uwielbiać Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, pochylać się z szacunkiem nad jubileuszem księdza kanonika. Dziękujemy za obecność, dobro oraz wspólne budowanie domu na skale, mimo, że piasek przesypuje się w klepsydrze czasu – mówił ks. Grzegorz Grobelny, proboszcz parafii Nawrócenia Świętego Pawła, gdzie kapłan służy, będąc na emeryturze.

Wcześniej przez wiele lat przewodził wspólnocie Najświętszego Serca Pana Jezusa. – Dobry Bóg, który prowadził mnie przez życie, niech będzie siłą i pomocą, by pójść dalej w trudach i przeciwnościach – dodał jubilat, który – jak podkreślił głoszący kazanie ks. Leszek Paszkiewicz – nauczał całe pokolenia. – Dzisiejsze Słowo mówi nam o Ojcu, a misją Kościoła jest doprowadzenie do Niego – dodał.

Kaznodzieja zwrócił uwagę na otwartość jubilata wobec każdego, którego spotkał na swojej drodze. – Plebania zawsze była otwarta. Przychodzili tam ludzie z problemami, radościami, by się po porostu poradzić. A kiedy było trudno, wydawało się, że nie ma rozwiązania, padały słowa: trzeba się modlić i ja będę się modlił. Kiedy myślimy o tych wszystkich łaskach, które Bóg za twoją przyczyną udzielał, jesteśmy wobec Niego pełni wdzięczności – powiedział ks. Leszek Paszkiewicz.

Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk. – Dziękuję czcigodnemu jubilatowi za odpowiedź na dar powołania. W tym miejscu należy wyrazić wdzięczność wobec rodziców, którzy otworzyli się na życie i wychowali przyszłego kapłana w duchu wiary. Wreszcie za dobro, które ksiądz kanonik czynił przez 65 lat, wypełniając misję Kościoła, czyli głosząc Dobrą Nowinę. Za to, że – tak, jak podkreślał kaznodzieja – doprowadzał do Ojca. Do prawdy, że jesteśmy Jego dziećmi, umiłowanymi bezinteresowną miłością – mówił na zakończenie bp Włodarczyk.

Szczególną zasługą ks. kan. Tadeusza Zabłockiego – na którą zwracano uwagę – były powołania do kapłaństwa z jego parafii. – Na co dzień dostrzegamy łaski płynące z daru kapłaństwa, księdza dobroć, życzliwość i wyjątkowość. Mamy ogromne szczęście mając na terenie gminy tak wyjątkowego kapłana, który zawsze nas wspiera, dobrze życzy, docenia i czuwa – podsumowała burmistrz Solca Kujawskiego Teresa Substyk.

Materiał: Marcin Jarzembowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 26 28

Czytaj również

udostępnij na FB