Dziś mamy 19 sierpnia 2022, piątek, imieniny obchodzą:
03 sierpnia 2022

Trwa nabór wniosków o dofinansowanie. Na co pójdą pieniądze?

fot. Kujawsko-pomorski urząd wojewódzki w Bydgoszczy

fot. Kujawsko-pomorski urząd wojewódzki w Bydgoszczy

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował o rozpoczęciu ósmego# naboru wniosków do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – na 2023 r. W ramach programu można uzyskać dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg wojewódzkich, powiatowych lub gminnych.

Od 2019 roku programem RFRD objęta została budowa i przebudowa ponad 18 tys. km dróg gminnych i powiatowych oraz towarzyszącej im infrastruktury. W województwie kujawsko-pomorskim to ponad 1020 zadań – dofinansowanych kwotą 173 mln zł. W ponad 1000 miejscach przebudowuje się drogi gminne i powiatowe, buduje się chodniki i przejścia dla pieszych.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zaznaczył, że Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg przyczynił się do zauważalnej, pozytywnej zmiany w polskich gminach i pozostałych samorządach.

– Są takie samorządy w naszym regionie, które zrealizowały przeszło 20 zadań drogowych z tego programu i innych programów, w ramach których można budować, przebudowywać i remontować drogi, a drogi są najważniejszą potrzebą i stymulatorem rozwoju ich małych ojczyzn – powiedział.

W naszym regionie o dofinansowanie w ramach RFRD mogą ubiegać się m.in. miasta takie jak: Grudziądz, Włocławek i Inowrocław oraz pozostałe powiaty i gminy województwa kujawsko-pomorskiego. Osobny program na budowę dróg lokalnych ogłoszony jest dla zadań miejskich – w jego ramach rządowe dofinansowanie mogą otrzymać Bydgoszcz i Toruń.

– Maksymalnie samorząd może złożyć 3 wnioski w ramach tegorocznego podziału środków – mamy 145 mln zł. 75% tej kwoty przeznaczone będzie na zadania gminne i 30% na powiatowe. Termin, który obowiązuje samorządowców na złożenie zgłoszenia to 29 sierpnia br. – powiedział wojewoda.

Natomiast program dedykowany miastom wojewódzkim – w naszym regionie Bydgoszczy i Toruniowi, przewiduje dofinansowanie w wysokości 30 mln zł – na miasto. Jedno miasto wojewódzkie może złożyć jeden wniosek, który może składać się z kilku zadań.

Celem Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego i parametrów technicznych lokalnej sieci drogowej, a także poprawa oraz zwiększenie atrakcyjności i dostępności terenów inwestycyjnych.

Rozwój lokalnej infrastruktury drogowej stanowi działanie komplementarne do inicjatyw podejmowanych na szczeblu krajowym w odniesieniu do budowy systemu autostrad i dróg ekspresowych, przyczyniając się do stworzenia spójnego i zintegrowanego systemu transportowego.

Środki z RFRD w sposób zrównoważony trafiają do samorządów, które do tej pory nie mogły sobie pozwolić na takie inwestycje. Istnieje również możliwość realizacji zadań wieloletnich, co nie było możliwe przy wcześniejszych formach wsparcia.

W latach 2019-2022 dofinansowanie otrzymało ponad 12 tysięcy zadań na drogach gminnych i powiatowych - o łącznej długości ponad 18 tysięcy km, a łączna wartość środków przyznanych na ten cel wynosi ponad 13 mld zł.

Materiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!