Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:
13 maja 2022

Przedstawiciele podpisali list intencyjny dla bezpieczeństwa żywności

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski oraz# główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Andrzej Chodkowski podpisali w czwartek list intencyjny o współpracy w dziedzinie promocji zdrowia roślin i ochrony środowiska oraz badań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego i bezpieczeństwa żywności. 12 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin, proklamowany przez ONZ w celu budowy powszechnej świadomości o tym, że ochrona zdrowia roślin służy eliminowaniu głodu, zmniejszaniu ubóstwa i pobudzaniu rozwoju gospodarczego.

- Ponieważ w sytuacji wojny w Ukrainie, a także w konsekwencji zmian klimatycznych stajemy wobec groźby deficytu żywności, należy uznać, że postęp w rolnictwie jest niezbędny. Rolnictwo musi poprawiać wydajność, ale wiemy, że nie tylko ilość, ale i jakość żywności jest ważna. Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa jest najbardziej właściwym partnerem samorządu województwa do współpracy w wytyczaniu kierunków w tym obszarze. Ponad 30 procent naszego PKB wytwarzają rolnictwo i produkcja żywności. Duże nadzieje pokładamy we współpracy naszego Centrum Czochralskiego z centralnym laboratorium inspektoratu, które znajduje się w Toruniu. Wspólne badania mogłyby być finansowane m.in. ze środków unijnych – powiedział przed podpisaniem dokumentu marszałek Piotr Całbecki.

- Są trzy filary bezpieczeństwa państwa: siły zbrojne, informacja i żywność. Mam nadzieje, że to nasze dzisiejsze porozumienie zaowocuje wzmocnieniem tego trzeciego filaru bezpieczeństwa, że żywności będzie odpowiednio dużo dla nas i naszych sąsiadów i że będzie to żywność bezpieczna. Kujawsko-Pomorskie ma jeden z największych wyników i potencjałów w dziedzinie produkcji rolnej w Polsce– podkreślił w swoim wystąpieniu minister Andrzej Chodkowski.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa m.in. nadzoruje stosowanie środków ochrony roślin i bada ich pozostałości w płodach rolnych, sprawdza czy nie uprawiamy roślin genetycznie modyfikowanych (GMO) i chroni terytorium naszego kraju przed agrofagami, czyli groźnymi patogenami, które mogłyby do nas trafić w związku z importem produktów roślinnych.

Materiał: Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!