Dziś mamy 17 stycznia 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:
03 grudnia 2021

Ponad 1,2 mld złotych trafi do kujawsko-pomorskich samorządów

fot. KPUW w Bydgoszczy

fot. KPUW w Bydgoszczy

Jednostki samorządu terytorialnego z województwa kujawsko-pomorskiego otrzymają# 1,26 mld złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to nowa forma wsparcia inwestycji samorządów. Program pomoże odbudować gospodarkę dotkniętą gospodarczymi skutkami pandemii Covid-19, pobudzi inwestycje we wszystkich regionach Polski. Samorządy w całym kraju dostaną nawet do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania kosztów ponoszonych na inwestycje, m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła czy gospodarowanie odpadami. Operatorem Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

– To historyczny moment dla kujawsko-pomorskich samorządów i wielka szansa na to, aby małe ojczyzny podjęły takie decyzje, które na trwałe zmienią samorządy, poziom życia mieszkańców, atrakcyjność inwestycyjną i chęć pozostania właśnie w tych samorządach. Dziś w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy podsumujemy z samorządowcami ten chyba najważniejszy program w historii polskich samorządów w ostatnich 30 latach – mówi Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

– Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to projekt długookresowy, który wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Pilotażowa edycja pobudzi inwestycje w 2785 samorządach w Polsce. Łącznie pomożemy im zrealizować ponad 4 tysiące projektów na kwotę ponad 23 mld zł. Samorządy zrealizują wiele potrzebnych inwestycji, na których skorzystają Polacy i gospodarka – podsumowuje Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK, polskiego banku rozwoju.

Zgodnie z regulaminem, o przyznaniu dofinansowania decydował Prezes Rady Ministrów na podstawie rekomendacji komisji powołanej przy KPRM. BGK wystawił już promesy dla samorządów, a te uruchomią przetargi w ciągu maksymalnie pół roku od otrzymania promes.

– To jeden z najlepszych i największych dotąd programów inwestycyjnych. Program, który dofinansowuje inwestycje strategiczne z punktu widzenia mieszkańców i samorządów. To bezzwrotne dofinansowanie inwestycji, na które dotąd samorządów nie było stać z różnych powodów. Przede wszystkim albo z niskich wpływów do budżetu, albo też w wyniku innych perturbacji finansowych. Te inwestycje poprawiają bezpieczeństwo, ale też poprawiają jakość życia mieszkańców i dlatego są tak ważne, priorytetowe dla samorządów – zwraca uwagę poseł Ewa Kozanecka.

– W rozmowach z samorządowcami wiele razy słyszałem, że część inwestycji była odkładana. Były one uznawane za bardzo ważne, ale po obliczeniu kosztów samorządy stwierdzały, że niestety w danym momencie nie stać ich na realizację tych ważnych i oczekiwanych przez mieszkańców projektów. Dzięki temu programowi jest to teraz możliwe i za to bardzo serdecznie, również w imieniu samorządowców, dziękuję – mówi poseł Tomasz Latos.

Nabór do kolejnej edycji

Nabór do kolejnej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych ruszy w najbliższych tygodniach. BGK uruchomi dwa równoległe nabory wniosków: dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego i drugi dla gmin popegeerowskich.

W naborze dla wszystkich samorządów będą 4 priorytety, a w nich 36 obszarów inwestycyjnych. Każda jednostka samorządu terytorialnego będzie mogła złożyć 3 wnioski i otrzymać bezzwrotne dofinansowanie nawet do 95 proc. wartości inwestycji.

Gminy, które Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zakwalifikował jako gminy popegeerowskie, będą mogły równolegle złożyć dwa dodatkowe wnioski w specjalnie dla nich przygotowanym naborze. To rozwiązanie pomoże wyrównywać ich szanse rozwojowe. W naborze dla gmin popegeerowskich nie będzie podziału na priorytety, wnioski będą mogły dotyczyć 36 obszarów gospodarki. Dofinansowanie wyniesie do 98 proc. wartości inwestycji.

Więcej informacji dotyczących Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych można znaleźć na stronie internetowej programu https://www.bgk.pl/polski-lad/.

Materiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!