Dziś mamy 19 sierpnia 2022, piątek, imieniny obchodzą:
02 sierpnia 2022

Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

W Bydgoszczy odbyły się uroczystości upamiętniające# wybuch największego zrywu zbrojnego w okupowanej Europie. Od 1 sierpnia 1944 r. przez 63 dni Powstańcy prowadzili przeciwko Niemcom heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była wolna od hitlerowskiej okupacji i dominacji sowieckiej Polska.

Co roku, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, cała Polska zatrzymuje się o godz. 17.00, by pochylić głowy i oddać hołd bohaterom tamtych dni. Tak było i w tym roku.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, w liście skierowanym m.in. do kombatantów przypomniał, że 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17 - Godzinie „W”, warszawiacy rozpoczęli heroiczną walkę o wyzwolenie stolicy.

– Powstanie było zrywem ludzi młodych. Było też powszechnym buntem mieszkańców Warszawy. Sprzeciwem wobec kaźni, mordów i zniewolenia. Ramię w ramię do walki stanęli ludzie w różnym wieku, różnego pochodzenia i różnych przekonań. Mężczyźni i kobiety – zaznaczył.

Powstanie upadło po 63 dniach walki. Było największym zrywem zbrojnym na okupowanym kontynencie. Mimo, że zakończyło się militarną klęską to sprawiło, że państwo polskie, chociaż zniewolone, zachowało swoją odrębność. Przetrwało i dziś po 78 latach jest wolne i niepodległe. W tym sensie spełniły się marzenia powstańców o niepodległej Ojczyźnie.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski podkreślił, że obchody są hołdem składanym uczestnikom powstania, wobec których mamy ogromny dług wdzięczności. Za swoją postawę płacili cierpieniem nie tylko od niemieckiego okupanta. Represje sowieckie i prześladowania w zniewolonej Polsce nie pozwalały im na spokojne i godne życie.

Bydgoskie uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele Garnizonowym pw. NMP Królowej Pokoju. O 17:00 zabrzmiały syreny alarmowe. Kolejnym punktem obchodów było złożenie kwiatów pod Pomnik Powstania Warszawskiego (u zbiegu ul. Czerkaskiej i Gdańskiej). O godzinie 19.10 odbyło się śpiewanie powstańczych piosenek na Placu Wolności.

Materiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!