Dziś mamy 18 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:
21 października 2022

Międzynarodowy Tydzień Mediacji. Jak straż więzienna się do tego odnosi?

fot. Zakład Karny w Koronowie – por. Wojciech Górski

fot. Zakład Karny w Koronowie – por. Wojciech Górski

Skuteczne mediacje to zmniejszenie powrotów do przestępstw oraz poprawa# sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem dzięki idei sprawiedliwości naprawczej.

Misja informacja

Trwający od początku tygodnia Międzynarodowy Tydzień Mediacji jest świetną okazją do skupienia wysiłków w pracy penitencjarnej ku promowaniu idei mediacji w sprawach karnych. Osadzeni zainteresowani pozasądowym rozwiązywaniem sporów otrzymują od kadry penitencarnej stosowne informacje czym jest mediacja oraz jakie korzyści płyną z rozwiązywania sporów bez udziału sądów w zakresie spraw karnych, cywilnych i rodzinnych.

Czym jest mediacja?

Mediacja to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego strony rozwiązania sporu na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale trzeciej osoby, neutralnego i bezstronnego mediatora, który wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga w dojściu do porozumienia. Celem mediacji jest wypracowanie rozwiązania satysfakcjonującego dla strony konfliktu, a nie ustalenie, kto ma rację w sporze. Mediacja służy załagodzeniu lub wygaszeniu konfliktu istniejącego między stronami, co jest tym łatwiejsze do osiągnięcia, że osoby dotychczas pozostające w konflikcie są równouprawnionymi partnerami w rozmowie, w poszukiwaniu rozwiązania dzielącego ich sporu. Nikt nie może narzucać stronom sposobu rozwiązania sporu, to same strony są odpowiedzialne za wynik mediacji.

Mediacje, a Służba Więzienna

Funkcjonariusze Służby Więziennej w swojej pracy na co dzień prowadzą mediacje wśród swoich podopiecznych, nawet w sposób nieformalny – aby załagodzić występujące pomiędzy nimi spory, konflikty o podłożu interpersonalnym.

Służba Więzienna w celu wdrożenia mediacji i idei sprawiedliwości naprawczej wzięła udział w projekcie o nazwie "Pilotaż programu wdrażającego ideę sprawiedliwości naprawczej na terenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie", w którym uczestniczyli także funkcjonariusze z koronowskiej jednostki. 6 funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Koronowie odbyło studia podyplomowe o kierunku “Mediacje I sprawiedliwość naprawcza’’ w Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości. Studia obejmowały swoim zakresem tematykę związaną z mediacją w perspektywie prawa karnego, a także mediacją po wyroku skazującym. Dzięki powziętej wiedzy funkcjonariusze mogą promować ideę mediacji wśród swoich grup wychowawczych oraz dzielić się wiedzą i praktycznymi umiejętnościami z kolegami z pracy.

Materiał: Zakład Karny w Koronowie – por. Wojciech Górski

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!