Dziś mamy 19 sierpnia 2022, piątek, imieniny obchodzą:
05 sierpnia 2022

Czy sprawcę, który uszkodził drzewa spotka kara ?

fot. pixabay

fot. pixabay

Nie wiadomo, czy sprawca uszkodzenia ponad 200 drzew w# roku 2020 w Przyłubiu zostanie ukarany. W opinii dendrologa większość drzew nie ma szans na przeżycie. Burmistrz Solca Kujawskiego Teresa Substyk umorzyła postępowanie administracyjne, ale zajęło się nią Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bydgoszczy. Sprawa zniszczenia drzew została również zgłoszona na Komisariat Policji w Solcu Kujawskim.

W czerwcu solecki radny Adam Michalak podjął bulwersującą wielu mieszkańców wsi Przyłubie kwestię uszkodzenia ponad 200 drzew na terenie wsi. – Proszę o udzielenie informacji w sprawie skargi sołtysa wsi Przyłubie o prawdopodobnym bezprawnym niszczeniu oraz usuwaniu znacznej ilości drzew z obszarów Natura 2000 i gruntów należących do jednego z mieszkańców – zwrócił się na wstępie do Teresy Substyk radny Michalak.
Radny wystąpił także o udostępnienie kopii dokumentacji dotyczącej tej sprawy: decyzja o umorzeniu postępowania administracyjnego w ww. temacie, opinii dendrologa, wszelkich wyjaśnień i pism oraz informacji o podjętych działaniach gminy w sprawie.

W połowie czerwca odpowiedzi w imieniu Teresy Substyk udzieliła zastępca burmistrza Barbara Białkowska. – Postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia administracyjnej kary pieniężnej za zniszczenie drzew na gruntach we wsi Przyłubie, rosnących na (czterech – dop. KP) działkach o nr ew. (…) nie zostało prawomocnie zakończone. Akta przedmiotowej sprawy wraz z odwołaniem wniesionym od decyzji burmistrza Solca Kujawskiego (…) umarzającej postępowanie, zostało dnia 31.05.2022 r. przekazane do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy – wyjaśniła najważniejszą kwestię wiceburmistrz Białkowska.

Co ważne. – Burmistrz Solca Kujawskiego aktualnie dysponuje wyłącznie sporządzoną opinią dendrologiczną przez Pawła Stopińskiego, prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Paweł Stopiński Feneco z siedzibą w Inowrocławiu – biegłego z zakresu ochrony przyrody, środowiska i kształtowania krajobrazu, stanowiącą dowód w sprawie, zgodnie z postanowieniem organu z dnia 16.03.2022 r., którą przedstawiam w załączeniu. Udostępnienie pozostałych dokumentów, stanowiących akta przedmiotowej sprawy, nastąpi niezwłocznie po ich zwróceniu przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bydgoszczy. Z dniem wydania decyzji umarzającej ww. postępowanie sprawa zniszczenia drzew została zgłoszona na Komisariat Policji w Solcu Kujawskim – zapewniła pani wiceburmistrz.

Opinia dendrologiczna jest jednoznaczna

Wnioski z opinii dendrologicznej sporządzonej przez Pawła Stopińskiego są jednoznaczne. – Dnia 16 kwietnia 2022 r. biegły wykonał wizję terenową na terenie działek ewidencyjnych o nr (...) obręb Przyłubie, gm. Solec Kujawski. Celem wizji terenowej było rozpoznanie charakteru uszkodzeń drzew, pomiar obwodu drzew na wysokości 130 cm, ocena stanu fitosanitarnego oraz określenie rokowań uszkodzonych drzew. Ponadto biegły dokonał oceny czasu powstania uszkodzeń drzew – można przeczytać w opinii.

Jak uszkodzono drzewa? – W ocenie biegłego wszystkie uszkodzenia drzew powstały w wyniku działalności człowieka. Nacięcia kory drzew wykonano wokół całego obwodu drzewa ostrym narzędziem, przez co nastąpiło przerwanie warstwy ochronnej drzewa i zasychanie kambium. W wyniku zasychania kambium następowało powolne zamieranie drzewa. W opinii biegłego wszystkie uszkodzenia powstały w roku 2020. Ocena ta wynika z faktu, że w pierwszym okresie wegetacyjnym po dokonaniu nacięć drzew, czyli 2021 r. następował wypływ soków i zasychanie drzew. W nielicznych przypadkach drzewa podejmują walkę o zachowanie żywotności, lecz obrażenia są na tyle dotkliwe, że nie mają szans na przeżycie. W trakcie wizji terenowej na działce nr ew. (…) wykonywanie pomiarów i zdjęć było bardzo utrudnione, a niejednokrotnie niemożliwe z uwagi na liczne połamane i poprzewracane drzewa, co obrazuje poniższe zdjęcie – podkreślono w opinii.

Do opinii dołączono zestawienie fotograficzne uszkodzonych drzew.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!