Dziś mamy 27 września 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:
09 października 2018
Nowe władze gminne zapewne podpiszą porozumienie z Bydgoszczą

„Linia autobusowa się sprawdziła”

Nie ma jeszcze wyliczenia tegorocznych kosztów funkcjonowania linii autobusowej 99, ale nowowiejskie władze gminy zapowiadają jej kontynuację współpracy z Bydgoszczą w przyszłym roku.

Sezonowa międzygminna linia autobusowa nr 99 Bydgoszcz - Nowa Wieś Wielka funkcjonowała od 25 czerwca do 2 września. Linię uruchomiono w wyniku porozumienia nowowiejskiego samorządu z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Zdaniem wielu osób to połączenie „się sprawdziło”, gdyż korzystali z niej nie tylko mieszkańcy gminy Nowa Wieś Wielka, ale wielu mieszkańców Bydgoszczy. Dojeżdżali oni głównie do ośrodków wypoczynkowych w Chmielnikach nad jezioro Jezuickie. – Jaki był koszt poniesione przez gminę, funkcjonowania w tym roku tej linii? – zapytała wójta na wrześniowej sesji gminnej rady, radna Maria Bożek. – Na razie nie mamy jeszcze rozliczenia kosztów. Jak tylko wpłynie pismo z Bydgoszczy, to o tym poinformuję - odparł wójt Nowej Wsi Wielkiej Wojciech Oskwarek. – Linia jest bardzo korzystna dla naszych mieszkańców. Dlatego wprowadzę do projektu budżetu gminy na rok 2019 poprawkę o dotacji dla miasta – zapowiedział wójt.

Może przez cały rok?

Ponad trzy lata temu gmina Nowa Wieś Wielka zawarła z samorządem bydgoskim porozumienie dotyczące sposobu funkcjonowania linii autobusowej nr 99. Inicjatywa uruchomienia takiej komunikacji wyszyła od Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Linia przebiega z Bydgoszczy (plac Kościeleckich) poprzez Brzozę, Chmielniki, Prądocin, Januszkowo do Nowej Wsi Wielkiej. Ma ona sezonowy charakter. Gmina Nowa Wieś Wielka znajduje się w tzw. drugiej strefie biletowej, ale koszt biletu jest jak w pierwszej strefie czyli 3 zł normalny i 1,5 zł ulgowy. Jako, że wpływy z biletów nie pokrywają kosztów funkcjonowania linii, to jest ona współfinansowana po połowie przez oba samorządy – w zeszłym roku gmina zapłaciła ok. 63 tys. zł. Podobna kwota do zapłaty zapewne będzie i w tym roku.

W zeszłym roku pojawił się nawet postulat, aby linię wydłużyć na cały rok oraz przedłużyć ją do Tarkowa Dolnego. Wówczas wójt gminy Wojciech Oskwarek rozwiał te złudzenia, argumentując że w budżecie nie ma na to pieniędzy, a ponadto w Tarkowie autobus nie ma miejsca by zawrócić.

Gdyby gmina zdecydowała się na całoroczną linię musiałaby ponieść znaczne koszty. W sezonie koszty funkcjonowania dwumiesięcznej linii zamykały się w kwocie 200 tys. zł, ale wpływy z biletów były na poziomie 80 tys. zł. Oba samorządy po połowie dokładają średnio po 60 tys. zł. Na funkcjonowanie linii przez następne 10 miesięcy potrzebny byłby więc dodatkowy milion złotych. Jesienią, zimą i wiosną ilość podróżnych znacznie by spadła, więc wpływ z biletów byłby znikome. W efekcie trzeba by było zapłacić pewnie rocznie kilkaset tysięcy złotych miastu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!